Σάββατο, 27 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Εγγραφή στην Α΄ Δημοτικού

Εγγραφή στην Α΄ Δημοτικού

Από 6 έως και 20 Μαΐου 2019 θα πραγματοποιηθούν οι εγγραφές στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020. Στην Α? Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν το 2013. Το 12ο Δημοτικό συστεγάζεται προσωρινά με το 25ο Δημ. Σχολείο στην οδό Υψηλάντου 9. Ώρες εγγραφών: 8:20-9:30 πμ. (για άλλη ώρα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας στο 2510222320 ή 6958046559). Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου. Για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος του ΥΠΠΕΘ.

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
ε. Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

ΟΔΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ 12ΟΥ ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγίας Λαύρας

Αγίων Αναργύρων (από 7ης Μεραρχίας έως 16ης Ταξιαρχίας)

Βενιζέλου (από Δαγκλή έως κόμβο Φαλήρου)