Κυριακή, 5 Μαΐου 2024

Αγωγή Υγείας

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Πρόγραμμα του Υπουργείου Υγείας και του Υπουργείου Παιδείας ?Στέκομαι σωστά και αθλούμαι?.

Την Παρασκευή 15/3/2019 πρόκειται να γίνουν ενημερώσεις, επιμορφωτικές συναντήσεις με τον εκπρόσωπο του Υπουργείου Παιδείας κ. Μπακλατζή Χρήστο μέσα στον χώρο του σχολείου. Δύναται να συμμετάσχουν όλες οι τάξεις εκτός της Α΄τάξης.

Σκοπός της παρέμβασης είναι τα παιδιά και οι νέοι να κατανοήσουν και να γνωρίσουν την σημασία και την σπουδαιότητα της σωστής στάσης του σώματος και της συμβολής της άσκησης σε αυτή. Επίσης, να τα αποτρέψει από προβλήματα που ευνοεί ο σύγχρονος τρόπος ζωής και τα οποία σχετίζονται με τη σπονδυλική στήλη, το σωματικό βάρος και τα καρδιαγγειακά νοσήματα.