Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις 13ος διαγωνισμός Μαθηματικών

13ος διαγωνισμός Μαθηματικών

Το σχολείο μας συμμετέχει στον 13ο μαθητικό διαγωνισμό "Παιχνίδι και Μαθηματικά" που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Αφορά τους μαθητές Ε΄ και Στ΄ τάξης και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019.

Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί 1 Μαρτίου 2019, ημέρα Παρασκευή, κατά τις δυο πρώτες διδακτικές ώρες 8.15 έως 10.15.

Στο διαγωνισμό αυτό θα λάβουν μέρος μαθητές της Ε ? και ΣΤ ? τάξης Δημοτικού όλων των Δημοτικών Σχολείων, όλων των περιφερειών της χώρας. Ο Διαγωνισμός θα διαρκέσει 2 διδακτικές ώρες. Ορισμένα από τα ερωτήματα ? δραστηριότητες που θα περιέχει ο διαγωνισμός, θα δοθούν ως παιχνίδι κατά το οποίο οι μαθητές θα κληθούν να συμπληρώσουν κάποια κενά ή να σχεδιάσουν κάτι, ως απάντηση. Ορισμένα ερωτήματα θα απαιτούν τον υπολογισμό μιας λύσης σε ένα πρόβλημα.

Τα αποτελέσματα θα αποσταλούν στα Παραρτήματα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, για βράβευση των μαθητών που θα διακριθούν.