Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Ημέρα Γλωσσών (Σεπτ. 2017)

Ημέρα Γλωσσών (Σεπτ. 2017)

Στην αυλή του σχολείου μας στις 24/9/2017 πραγματοποιήθηκε όπως κάθε χρόνο, η εκδήλωση για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με τη συμμετοχή περίπου 300 παιδιών από όλα τα σχολεία του νομού Καβάλας. Στον διαγωνισμό ζωγραφικής μάλιστα διακρίθηκε μία μαθήτρια από το σχολείο μας.

alt

Κατά τη διάρκεια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, που διοργάνωσε η ΕνΕΑΓΚ, ολοκληρώθηκε και ο φετινός διαγωνισμός ζωγραφικής με θέμα: " ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΛΩΣΣΕΣ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ". Οι συμμετοχές αυτή τη φορά έφτασαν σχεδόν τις 300! Οι 220 ήταν μαθητών του Δημοτικών σχολείων και οι 65 των Γυμνασίων και Λυκείων. Μέσα σε ένα κλίμα γεμάτο χρώματα, παιχνίδια και τραγούδια του κόσμου, η κριτική επιτροπή, η οποία αποτελούνταν από εκπαιδευτικούς εικαστικών των σχολείων του νομού μας και συγκεκριμένα τον κ. Δημαρίδη, την κ. Κουκμά και την κ. Μπαλή, μας ανακοίνωσε τα αποτελέσματά της. Αναλυτικότερα:

Για τα παιδιά του Δημοτικού:
1η θέση: Χρήστος Γκίκα, Δ' τάξη,9ο Δ.Σ. Καβάλας
2η θέση: Ανδρέας Πασχαλίδης, Ε' τάξη, Δ.Σ.Αμυγδαλεώνα

3η θέση: Δέσποινα Γιαπουτζή, Στ΄ τάξη, 12ο Δ.Σ. Καβάλας

Για τα παιδιά του Γυμνασίου/ Λυκείου:
1η θέση:Σεβαστή Χατζηιωαννίδου, Γ' τάξη Γυμνάσιο Κρηνίδων
2η θέση: Ηλιάνα Καμπουρίδου, Β? τάξη, 1ο ΓΕΛ Καβάλας