Σάββατο, 27 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παραασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018 θα πραγματοποιηθούν στα σχολεία όλης της χώρας δραστηριότητες για την 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Την ημέρα αυτή δε θα γίνουν μαθήματα. Όλοι οι μαθητές θα συμμετέχουν στις αθλητικές δραστηριότητες που θα προγραμματιστούν. Τα παιδιά θα προσέλθουν κανονικά στο σχολείο στις 8:15 και θα αποχωρήσουν στις 13:15. Το ολοήμερο τμήμα θα λειτουργήσει καινονικά μέχρι τις 15:00.

Η Δ/νση Φυσικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας θέτοντας ως στόχο, η άθληση να είναι πρωτίστως μια ευχάριστη δραστηριότητα και μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές/τριες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, δίνει την δυνατότητα να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες και την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση συνηθίζοντας σε έναν τρόπο ζωής και άσκησης που ιδανικά θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους. Γι αυτό έχει θεσπιστεί η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.