Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Διαγωνισμός ορθογραφίας

Διαγωνισμός ορθογραφίας

Οι μαθητές του σχολείου μας Δελής Αλέξανδρος και Κοσατζής Δημήτρης προκρίθηκαν στην Γ΄ φάση του διαγωνισμού ορθογραφίας. Τα δύο παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια, γιατί διακρίθηκαν ανάμεσα στους μαθητές όλων των Δημοτικών Σχολείων της Καβάλας, αφού έφτααν στον τελικό που έγινε την Κυριακή 5/6/2016 το απόγευμα και κατέλαβαν υψηλές θέσεις.

Ο Διαγωνισμός Ορθογραφίας πραγματοποιήθηκε φέτος για τέταρτη συνεχή χρονιά. Περισσότεροι από 1000 μαθητές και μαθήτριες Ε΄και Στ΄τάξης διαγωνίσθηκαν αρχικά σε δύο φάσεις στα σχολεία τους από τους οποίους προέκυψαν οι 117 καλύτεροι ορθογράφοι. Στη συνέχεια αυτοί προσήλθαν το πρωί της Κυριακής 5 Ιουνίου στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και διαγωνίστηκαν στην ημιτελική φάση. Μετά την αξιολόγηση των γραπτών τους, προκρίθηκαν 31 παιδιά για τον απογευματινό τελικό Διαγωνισμό. Έγιναν 8 γύροι με συνεχώς αυξανόμενο επίπεδο δυσκολίας λέξεων και τελικά προέκυψαν οι νικητές του Διαγωνισμού.