Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Celebrating Easter

Η Ένωση Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας σχεδιάζει μια εκδήλωση για μαθητές με θέμα ?Βρετανικά πασχαλινά έθιμα και παιχνίδια?, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Φρουρίου της Καβάλας την Κυριακή 17/4/2016 στις 11:00, με την υποστήριξη της Δημωφέλειας. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές από Γ΄ Δημοτικού έως και Β΄ Γυμνασίου και περιλαμβάνει τα ακόλουθα παιχνίδια:

• Egg hunt, το γνωστό παιχνίδι αναζήτησης σοκολατένιων αυγών
  • Treasure hunt, το κλασικό κυνήγι του θησαυρού
  • Candy bowl guessing, όπου τα παιδιά μαντεύουν πόσες καραμέλες υπάρχουν στη γυάλα
  • Egg & spoon race, σκυταλοδρομία όπου τα παιδιά μεταφέρουν αυγά με κουτάλια
  • Sack race, οι γνωστές τσουβαλοδρομίες
  • Eggmatch, ένα είδος puzzle με χαρτονένια αυγά
  • Easter egg rolling, με τα παιδιά να αφήνουν τα αυγά τους να κυλήσουν σε κατηφόρα και να φτάσουν όσο το δυνατόν μακρύτερα
  • Egg painting, Arts & Crafts
  • Face painting
Θα ήταν χρήσιμο τα παιδιά να έχουν μαζί τους καπελάκι, ένα μπουκαλάκι νερό και 2 βρασμένα αυγά. Τα υπόλοιπα υλικά θα δοθούν από την Ένωση.
Σε περίπτωση κακοκαιρίας η εκδήλωση δε θα πραγματοποιηθεί.
Το Δ.Σ. της ΕνΕΑΓΚ