Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015 στις 12:00 το σχολείο μας έχει προγραμματίσει την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης "ο Τρομάρας" του ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας στο θέατρο Βαλάκου. Οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο κανονικά στις 8:10 π.μ. και θα παρακολουθήσουν τις πρώτες ώρες των μαθημάτων του προγράμματος. Στο θέατρο θα μεταβούμε πεζοί στις 12 το μεσημέρι και στις 2 μ.μ. θα επιστρέψουμε στο σχολείο. Τιμή εισόδου: 5 ευρώ. Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

"Ο Τρομάρας" είναι ένα διήγημα του Γεώργιου Βιζυηνού που γράφτηκε το 1884.

Ο Τρομάρας είναι, όπως φανερώνει και το όνομά του, ένα δειλό αγόρι, που προσπαθεί να ξεπεράσει τις φοβίες του. Το παραμύθι διδάσκει το σεβασμό στη διαφορετικότητα και αναδεικνύει τη δύμαμη που κρύβει μέσα του κάθε άνθρωπος. Με φαντασία και χιούμορ αγγίζει θέματα παιδικής βίας και εκφοβισμού.