Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Βιωματικό εργαστήριο ευαισθητοποίησης για τα άτομα με αναπηρία

Βιωματικό εργαστήριο ευαισθητοποίησης για τα άτομα με αναπηρία

Ο Δήμος Καβάλας και η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Καβάλας ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ σε συνεργασία με το Νομαρχιακό Σύλλογο ΑΜΕΑ Καβάλας, διοργανώνουν την Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2015 στην Πλατεία Καπνεργάτη και ώρα 18:00 βιωματικό εργαστήριο ευαισθητοποίησης για τα άτομα με αναπηρία. Το εργαστήριο απευθύνεται στους μαθητές των Δημοτικών σχολείων της Καβάλας. Μέσα από αυτό θα βιώσουν τον τρόπο αντίληψης των ατόμων με προβλήματα όρασης σε διάφορες δραστηριότητες, όπως η κίνηση στο χώρο με τη βοήθεια λευκού μπαστουνιού και τεχνικές συνοδείας, τον τρόπο αντίληψης των ατόμων με απώλεια αφής, όπως καθημερινές και συνηθισμένες δραστηριότητες με τη χρήση γαντιών και τέλος τον τρόπο αντίληψης των ατόμων με κινητικά προβλήματα, όπως η κίνηση στο χώρο με αναπηρικό αμαξίδιο.