Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

Ημερήσια εκδρομή

Τη Δευτέρα 8 Ιουνιου 2015 θα πραγματοποιηθεί η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας.

Η εκδρομή περιλαμβάνει επίσκεψη και ξενάγηση στο Ενυδρείο στο Μυλοπόταμο Δράμας.

Το Ενυδρείο βρίσκεται στην είσοδο του χωριού Μυλοποτάμος, 5χλμ δυτικότερα από την πόλη της Δράμας, ανήκει στο Δήμο Δράμας και στεγάζεται σε παλιό ανακαινισμένο υδρόμυλο, διπλά στις πηγές του Μυλοπόταμου. Υπάρχει αναψυκτήριο και ειδικά διαμορφωμένος χώρος που προσφέρεται για παιχνίδι.

Το Ενυδρείο φιλοξενεί είδη από τα συμπλέγματα των ποταμών Νέστου και Στρυμόνα απευθύνεται πρωτίστως στα παιδιά. Είναι από τα μοναδικά στην Ελλάδα. Σκοπός του Ενυδρείου είναι να ενημερώσει, να επιμορφώσει και να ευαισθητοποιήσει τους επισκέπτες σε περιβαλλοντικά θέματα· επίσης, να αναδείξει τον φυσικό πλούτο των ελληνικών λιμνών και ποταμών.

Μετά θα υπάρχει ελεύθερος χρόνος για παιχνίδι στο πάρκο Κομνηνών στη Δράμα.

Οι μαθητές πρέπει να έρθουν κανονικά από το σχολείο στις 8:10 π.μ. για να αναχωρήσουμε. Η επιστροφή θα γίνει περίπου στις 5 μ.μ.

Εισητήριο λεωφορείου και είσοδος στο Ενυδρείο 7 ευρώ.