Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Διήμερη επίσκεψη στο ΚΠΕ Αρναίας

Διήμερη επίσκεψη στο ΚΠΕ Αρναίας

Έχει προγραμματιστεί για τους μαθητές της Στ΄ τάξης η διήμερη επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας στη Χαλκιδική. Η αναχώρηση θα γίνει την Πέμπτη 14/5/2015 και ώρα 8:10 π.μ. από το σχολείο και η επιστροφή την Παρασκευή 15/5/2015 και ώρα 6 μ.μ. στο σχολείο. Πρόγραμμα και οδηγίες:

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Αρναίας Χαλκιδικής είναι ένα από τα 48 Κ.Π.Ε. που έχει ιδρύσει το Υπουργείο Παιδείας σε όλη την Ελλάδα. Δέχεται μαθητές Γυμνασίου και των τελευταίων τάξεων του Δημοτικού, σε διήμερες ή τριήμερες επισκέψεις, για την ευαισθητοποίησή τους σε περιβαλλοντικά ζητήματα, μέσα από ενδιαφέρουσες δραστηριότητες στη φύση.

Το ΚΠΕ Αρναίας είναι ένα καινούργιο κτίριο με αίθουσα εστιατορίου, αίθουσα εκδηλώσεων, αίθουσα Υπολογιστών, βιβλιοθήκης, τρίκλινα και τετράκλινα δωμάτια, συνολικά για 35 μαθητές. Είναι στελεχωμένο με 9 ειδικευμένους εκπαιδευτικούς και επίσης με μάγειρες και φύλακα για το βράδυ.

Όσοι γονείς επιθυμούν περισσότερες πληροφορίες, μπορούν να ενημερωθούν και από το διαδίκτυο, στη διεύθυνση: www.kpe-arnaias.gr.

Η απόσταση Καβάλα - Αρναία είναι 130 χμ. και θα γίνει με μια ενδιάμεση στάση σε περίπου 2,5 ώρες από λεωφορείο που θα έχει ελεγχθεί από την Τροχαία για όλες τις προδιαγραφές που θέτει το Υπουργείο (ζώνες, λάστιχα κλπ.). Η Στ΄ τάξη του σχολείου μας έχει προγραμματίσει να επισκεφτεί το ΚΠΕ Αρναίας την Πέμπτη 14-5-2015 έως Παρασκευή 15-5-2015.

Τα πρόγραμμα της εκδρομής έχει ως εξής:

Πέμπτη 14-5-2015

08:00 ? 08:10 Συγκέντρωση στο σχολείο και αναχώρηση

11:00 ? 12:00 Άφιξη ? Τακτοποίηση

12:00 ? 13:30 Ενημέρωση για το Κ.Π.Ε. ? Χωρισμός σε ομάδες

13:30 ? 14:30 Γεύμα

14:30 ? 16:30 Ανάπαυση

16:30 ? 19:30 Περιήγηση στον παραδοσιακό οικισμό της Αρναίας

19:30 ? 20:30 Δείπνο

Παρασκευή 15-5-2015

08:00 ? 08:30 Πρωινό

08:30 ? 13:30 Ενημέρωση ? Εργασία στο Δάσος του Χολομώντα

13:30 ? 14:30 Γεύμα

14:30 ? 15:00 Συγκέντρωση ? Αναχώρηση

15:00 ? 18:00 Επιστροφή (Ημίωρη στάση στο πάρκο του Αριστοτέλη στα Στάγιρα)

Οι μαθητές θα πρέπει οπωσδήποτε να έχουν μαζί τους:

• αθλητικά παπούτσια, ή μποτάκια για το βουνό.
  • απλά, καθημερινά ρούχα, δύο αλλαξιές (ρούχα, εσώρουχα, κάλτσες) και παντόφλες (κατά προτίμηση σαγιονάρες).
  • μία πετσέτα προσώπου και μία ποδιών, οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα.

Όσοι επιθυμούν, όχι απαραίτητα, μπορούν να έχουν:

• φωτογραφική μηχανή και κινητό.
  • μία πετσέτα για μπάνιο, αν θελήσουν να κάνουν μπάνιο.
  • σαπουνάκι και χαρτί, γιατί (αν και όλα υπάρχουν εκεί) πιθανόν κάποια παιδιά να τα λερώσουν ή να τα ρίξουν κάτω.

Το κόστος της διήμερης εκδρομής είναι 20 ευρώ.

Τα γεύματα είναι υπεραρκετά για τα παιδιά και δε χρειάζεται να ξοδέψουν τίποτα για διατροφή. Μόνο το πρωί, ώσπου να φτάσουμε, θα πρέπει τα παιδιά να έχουν πάρει μαζί τους πρωινό, ή να ψωνίσουν κάτι στο δρόμο, αφού εκεί μας περιμένει γεύμα μεσημεριανό. Συνεπώς ένα πολύ μικρό χρηματικό ποσό, (που ο καθένας κρίνει, χωρίς υπερβολές), είναι αρκετό και αυτό για ενθύμια ή κάτι άλλο που θα θελήσουν τα παιδιά να αγοράσουν.

Τα παιδιά συνδεύουν ο Δ/ντής Παπαδόπουλος Γρηγόρης και ο δάσκαλος της Στ1 Κατσούλης Στέλιος.

Για οτιδήποτε άλλο ξεχαστεί από τα παιδιά ή προκύψει κατά τη διαμονή τους εκεί, σίγουρα θα τακτοποιηθεί, αφού οι υπεύθυνοι του Κ.Π.Ε. φιλοξενούν κάθε χρόνο εκατοντάδες μαθητές αυτής της ηλικίας και μπορούν να αντιμετωπίσουν κάθε ενδεχόμενο.