Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Συμμετοχή στην εκστρατεία της HELMEPA

Συμμετοχή στην εκστρατεία της HELMEPA

Το σχολείο μας συμμετέχει στη νέα εκστρατεία της HELMEPA (Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλασσίου Περιβάλλοντος) που πραγματοποιείται υπό τη αιγίδα του Δήμου Καβάλας και απευθύνεται στους μαθητές των μεγάλων τάξεων του Δημοτικού. Την Τετάρτη 22 Απριλίου 2015 και ώρα 12.00 - 13.00 οι μαθητές της Στ΄ και Ε΄ τάξης θα επισκεφτούν την περιβαλλοντκή έκθεση της HELMEPA στο Διοικητήριο ΠΕ Καβάλας. Εκεί θα συμμετέχουν σε διάφορες δράσεις, θα ξεναγηθούν από επιστημονικό στέλεχος της HELMΕPA και θα παρακολουθήσουν προβολή οπτικοακουστικού υλικού.

Το σχολείο μας συμπεριελήφθη στα σχολεία που θα συμμετέχουν στη δράση της HELMEPA με τίτλο:«Εκστρατεία Ενημέρωσης της Εκπαιδευτικής Κοινότητας και του Ευρύτερου Κοινού για το Θαλάσσιο Περιβάλλον, τη Ναυτιλία και τις Επιστήμες». Η εκστρατεία αυτή θα υλοποιηθεί σε 14 πόλεις της χώρας. Δεύτερος περιφερειακός σταθμός είναι η Καβάλα, όπου οι δράσεις της HELMEPA θα πραγματοποιηθούν από 20 έως 30 Απριλίου 2015.