Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Εκδρομή στο Πλανητάριο

Εκδρομή στο Πλανητάριο

Η ΣΤ΄και η Ε΄τάξη του σχολείου μας θα επισκεφτούν την Παρασκευή 31 Μαϊου 2013 το Πλανητάριο στη Θεσσαλονίκη. Η αναχώρηση θα γίνει από το σχολείο στις 8:15 και η επιστροφή στο ίδιο σημείο στις 6 περίπου το απόγευμα. Τα θεάματα που θα παρακολουθήσουμε, σύμφωνα με το πρόγραμμα του Πλανητάριου είναι τα εξής:

11:45 - 12:20 ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ "Τα θαύματα του Σύμπαντος". Μέσα από τα μάτια του διαστημικού τηλεσκοπίου "Hubble" θα γίνουμε μάρτυρες της γέννησης του Σύμπαντος, θα παρακολουθήσουμε το σχηματισμό γαλαξιών και θα εξερευνήσουμε τις πιο θαυμαστές αστρονομικές δομές που έχουν ποτέ ανακαλυφθεί.

12:30 - 13:20 ΚΟΣΜΟΘΕΑΤΡΟ "Οι Δεινόσαυροι - Γίγαντες της Παταγονίας" (τρισδιάστατο) Οι δεινόσαυροι που κυριαρχούσαν στην Παταγονία της Νότιας Αμερικής πριν από δισεκατομμύρια χρόνια, ζωντανεύουν μπροστά στα μάτια μας και αποκτούν τρισδιάστατη μορφή στη γιγαντοοθόνη του Κοσμοθεάτρου. Πριν την ταινία προβάλλεται η 8λεπτη παραγωγή "Ο Μηχανισμός των Αντικυθήρων".

Μετά από ένα σύντομο γεύμα και μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη θα επιστρέψουμε.

Τα παιδιά πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητό από το σπίτι ή χρήματα για να αγοράσουν φαγητό.

Το κόστος της εκδρομής είναι 15 ευρώ (7,50 ευρώ για το Πλανητάριο και 7,50 για το λεωφορείο).