Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Θεατρικές Κουκλοθέατρο, "Τα χαρτιά ανακυκλώνονται", από τη Γ΄Δημ. (Δεκέμβριος 2012)

Κουκλοθέατρο, "Τα χαρτιά ανακυκλώνονται", από τη Γ΄Δημ. (Δεκέμβριος 2012)

Με αφορμή το κείμενο από το βιβλίο της Γλώσσας μας, "Τα χαρτιά ανακυκλώνονται", αποφασίσαμε να αφιερώσουμε λίγο από το χρόνο μας για να ετοιμάσουμε μία παράσταση κουκλοθέατρου. Αφού λοιπόν συζητήσαμε, προβληματιστήκαμε, ενημερώσαμε και ενημερωθήκαμε σχετικά με την ανακύκλωση, κατασκευάσαμε τις κούκλες μας από απλά υλικά καθημερινής χρήσης, που μπορούν να ανκυκλωθούν, φτιάξαμε αφίσες σχετικές με την ανακύκλωση, δημιουργήσαμε το σκηνικό μας από θρανία και κουρτίνες του σχολείου, μάθαμε τα λόγια μας και... έτοιμοι πια, καλέσαμε την Α΄και Β΄τάξη του σχολείου μας και τους παρουσιάσαμε το "κουκλοθεατράκι μας". Επειδή οι ρόλοι δεν έφταναν για όλους μας, γίναμε δύο ομάδες. Η πρώτη ομάδα παρουσίασε το κουκλοθέατρο στην Α΄τάξη και η δεύτερη στη Β΄τάξη. Βιντεοσκοπήσαμε και τις δύο παραστάσεις και μπορείτε να τις απολαύσετε πατώντας κλικ στους παρακάτω συνδέσμους.

Κουκλοθέατρο, "Τα χαρτιά ανακυκλώνονται 1".

Κουκλοθέατρο, "Τα χαρτιά ανακυκλώνονται 2".