Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Δωρεάν μαθήματα αρχαίων ελληνικών

Δωρεάν μαθήματα αρχαίων ελληνικών

Παραδίδονται δωρεάν μαθήματα αρχαίων ελληνικών για μαθητές Ε΄ και Στ΄τάξης των Δημοτικών όλης της Καβάλας. Έχοντας ως στόχο να εμφυσήσει την αγάπη για τα αρχαία ελληνικά στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η Θουκυδίδειος Ακαδημία οργανώνει Σχολή Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας για μαθητές Ε΄και Στ΄ Δημοτικού. Τα μαθήματα που θα πραγματοποιούνται δωρεάν θα αρχίσουν το Σάββατο 1 Δεκεμβρίου στην έδρα της ακαδημίας (οδός Παύλου Μελά 15, 2ος όροφος) και θα επαναλαμβάνονται κάθε Σάββατο στον ίδιο χώρο. Υπεύθυνος μαθημάτων, τα οποία θα είναι ωριαίας διάρκειας, θα είναι το μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Θουκυδίδειου Ακαδημίας, φιλόλογος Θεμιστοκλής Σουγκάρης.

Δε θα είναι το τυπικό μάθημα, θα είναι περισσότερο μια ενθάρρυνση για τα παιδιά ώστε να γνωρίσουν τον κόσμο της αρχαιοελληνικής γλώσσας και τα οφέλη της.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στον πρόεδρο της Ακαδημίας κ. Ξανθόπουλο (τηλ. 2510 232152) ή στο φιλόλογο κ. Σουγκάρη (τηλ. 2510 831751)