Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Σκακιστικοί Αγώνες Δημοτικών Σχολείων Καβάλας

Σκακιστικοί Αγώνες Δημοτικών Σχολείων Καβάλας

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, η Ένωση Γονέων και Κηδεμόνων Δήμου Καβάλας και ο Σκακιστικός Όμιλος Καβάλας διοργανώνουν στις 28-29-30 Σεπτεμβρίου σκακιστικούς αγώνες για μαθητές-μαθήτριες των Δημοτικών Σχολείων της Καβάλας.

Χώρος αγώνων: Εντευκτήριο Σκακιστικού Ομίλου (Κύπρου 12, ισόγειο Μεγάλης Λέσχης)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα συμμετέχουν θα αγωνιστούν σε χωριστούς ομίλους κατά τάξεις (έξι όμιλοι συνολικά, ένας για κάθε τάξη) Στους πρώτους νικητές και στο πρώτο κορίτσι κάθε τάξης θα απονεμηθούν μετάλλια και αναμνηστικά δώρα. Επίσης ο Σκακιστικός Όμιλος θα προσφέρει δωρεάν μαθήματα σκακιού για 3 μήνες.

Οι σκακιστές και οι σκακίστριες του Σκακιστικού Ομίλου, κάτοχοι αθλητικού δελτίου, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στους αγώνες, αλλά καλούνται να είναι παρόντες για να βοηθήσουν στην ομαλή διεξαγωγή της διοργάνωσης.

Σύστημα αγώνων: Ελβετικό 6 γύρων, ή πουλ για τις τάξεις με λίγες συμμετοχές (μέχρι 8)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Α, Β, Γ, Δ ΤΆΞΗ

Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 17:00 - 20:00    1ος 2ος 3ος γύρος

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου  10:00 - 13:30    4ος 5ος 6ος γύρος

Ε, ΣΤ ΤΑΞΗ

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 17:00 - 20:00    1ος 2ος 3ος γύρος

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου  10:00 - 13:00   4ος 5ος 6ος γύρος

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 13:00 - 13:30   Απονομή επάθλων

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται στους δασκάλους κάθε τάξης και στους διευθυντές των σχολείων καθώς και στο Εντευκτήριο του Σκακιστικού Ομίλου μέχρι και 15 λεπτά πριν την έναρξη των αγώνων.