Δευτέρα, 20 Μαΐου 2024

Φιλαναγνωσία

Τα παιδιά διάβασαν αρκετά βιβλία σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Κάποια από αυτά τα δραματοποίησαν, κάποια τα ζωγράφισαν και έγραψαν από κάτω την ιστορία όπως τη διάβασαν ή όπως τη διασκεύασαν. Την ιστορία «Ο τζίτζικας και το μυρμήγκι» το δραματοποίησαν, έδωσαν μάλιστα δύο διαφορετικές εκδοχές του τέλους. Το παρουσίασαν στη γιορτή της λήξης της σχολικής χρονιάς μαζί με την ιστορία του Τριβιζά «Τα τρία μικρά λυκάκια», την οποία και δραματοποίησαν. Παρουσιάζουμε στην ιστοσελίδα όπως την έγραψαν τα ίδια τα παιδιά και εικονογράφησαν την ιστορία «Ο τζίτζικας και το μυρμήγκι». Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια που κατέβαλαν σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς , μόχθησαν και κατάφεραν να κατακτήσουν τους στόχους που θέσαμε.

Η δασκάλα της τάξης

Ασλανίδου   Αγαθή