Σάββατο, 27 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Επίσκεψη στο Σπήλαιο Αγγίτη

Επίσκεψη στο Σπήλαιο Αγγίτη

Αρθρογράφος: Τιμοσίδης Γιάννης (Δ΄ τάξη)

Το σπήλαιο του Αγγίτη τοποθετείται βόρεια της Δράμας και περιβάλλεται από τα όρη Φαλακρό και Μενοίκιο. Θεωρείται το μοναδικό ποτάμιο σπήλαιο στην Ελλάδα. Είναι γνωστό και με το όνομα σπήλαιο Μααρά.

Επίσκεψη στο Σπήλαιο Αγγίτη

Η ιδιαιτερότητά του έγκειται στο γεγονός ότι στο δάπεδο του κυλάει ο ποταμός Αγγίτης. Ο πλούσιος διάκοσμος που περιλαμβάνει τεράστιους σταλακτίτες. Το σπήλαιο είναι επισκέψιμο σε μήκος 500 μέτρων ενώ συνολικά εκτείνεται σε μήκος άνω των 12 χιλιομέτρων.

Στο σπήλαιο έχουν βρεθεί επίσης μοναδικά είδη ψαριών, όπως η μπριάνα και το τυλινάρι καθώς και ένα μοναδικό είδος ημιδιαφανούς πετροκαραβίδας.

Στις 8/6/2023 που ήμουνα μαθητής της Δ' Τάξης, το σχολείο μας πραγματοποίησε μια ολοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο σπήλαιο του Αγγίτη και μετά για παιχνίδι στο Πάρκο Κομνηνών εντός της Δράμας όπου παίξαμε μπάλα και κάναμε πολλές δημιουργικές δραστηριότητες.

Πέρασα τέλεια και εγώ και όλοι μου οι συμμαθητές.

Γιάννης Τιμοσίδης