Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Διαγωνισμός Ζωγραφικής

Διαγωνισμός Ζωγραφικής

Το σχολείο μας συμμετέχει στον διαγωνισμό ζωγραφικής που θα γίνει με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος.

Με αφορμή τις εκδηλώσεις εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος, η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Καβάλας - Τμήμα Περιβάλλοντος, διοργανώνουν παιδικό διαγωνισμό ζωγραφικής με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε ζητήματα προστασίας του περιβάλλοντος και σεβασμού της Φύσης.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε όλους τους/τις μαθητές/τριες των Σχολικών Μονάδων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Καβάλας και καλεί τα παιδιά να ζωγραφίσουν ένα θέμα που σχετίζεται με τη ρύπανση από πλαστικά.

Η ρύπανση των θαλασσών αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα του Πλανήτη. Κάθε χρόνο, περίπου 10 εκατ. τόνοι σκουπιδιών καταλήγουν στις θάλασσες και ωκεανούς, κυρίως πλαστικά μπουκάλια και σακούλες. Σε αντίθεση με τα οργανικά και ανακυκλώσιμα υλικά, το πλαστικό δεν «εξαφανίζεται» ποτέ, αλλά συνεχίζει το «ταξίδι» του, με καταστροφικές συνέπειες στην βιοποικιλότητα.

Τα έργα θα είναι ατομικά θα εκτεθούν σε χώρους της Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας, από 23 έως 26 Μαΐου, κατά τη διάρκεια εκδηλώσεων αφιερωμένων στην Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος και θα έχουν την ευκαιρία να την επισκεφτούν σχολεία και το κοινό της Καβάλας.

Η επιλογή και η βράβευση των τριών πρώτων έργων θα γίνει από Καλλιτεχνική Κριτική Επιτροπή που θα οριστεί από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας και η καλύτερη ζωγραφιά θα χρησιμοποιηθεί συμβολικά στις εκδηλώσεις.

Οι ζωγραφιές θα είναι σε Α3 με ελεύθερη επιλογή υλικών (τέμπερες, μαρκαδόροι...). Στο πίσω μέρος θα αναγράφονται τα στοιχεία του σχολείου και του μαθητή.

Τα έργα θα πρέπει να παραδοθούν στο σχολείο την πρώτη εβδομάδα μετά τις διακοπές του Πάσχα.