Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024

Together in Sport

Το σχολείο μας είχε τη μεγάλη χαρά και την τιμή να συμμετάσχει στο πρόγραμμα «Together in Sport» που διοργάνωσε η ΜΕΤΑδραση (Δράση για τη Μετανάστευση & την Ανάπτυξη) σε συνεργασία με τον Δήμο Καβάλας, το διήμερο 4 και 5 Ιουνίου 2022.

alt

Μία ξεχωριστή αθλητική δραστηριότητα αγώνων Basket που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» στην Καλαμίτσα. Το σχολείο μας συμμετείχε με δυο ομάδες. Μία μικτή ομάδα με αγόρια και κορίτσια της ΣΤ΄ τάξης και μία μικτή ομάδα με αγόρια και κορίτσια της Ε΄ τάξης. Παίξαμε με το Δημοτικό Σχολείο του Παληού και με ακαδημίες μπάσκετ της Καβάλας. Κερδίσαμε και χάσαμε παιχνίδια αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Το σημαντικό είναι ότι τα παιδιά μας χάρηκαν τα παιχνίδια και ευχαριστήθηκαν τη συμμετοχή τους στους αγώνες. Την Κυριακή στις απονομές είχαμε και τη μεγάλη τιμή να πάρουμε τα μετάλλια και τα αναμνηστικά δωράκια από τον Big Sofo, τον σπουδαίο παλαίμαχο διεθνή καλαθοσφαιριστή, Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ο οποίος στήριξε με την παρουσία του την διοργάνωση. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας που συμμετείχαν στα παιχνίδια και πολλές ευχαριστίες και στους γονείς των παιδιών μας που ήταν δίπλα μας το διήμερο αυτό και χειροκρότησαν τις προσπάθειες όλων των παιδιών. Ευχή μας είναι να δούμε τα παιδιά να συνεχίζουν τον Αθλητισμό και να μην τον εγκαταλείψουν, γιατί μόνο οφέλη θα έχουν.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Πατεράκης Νικόλαος