Παρασκευή, 3 Μαΐου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Διαγωνισμός Μαθηματικών

Διαγωνισμός Μαθηματικών

Την Παρασκευή 1 Απριλίου 2022 οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης του σχολείου μας θα λάβουν μέρος στον 16ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Ο διαγωνισμός "Παιχνίδι και Μαθηματικά' της Ε.Μ.Ε. θα γίνει στις 8:15 μέχρι 10:15 το πρωί. Τα γραπτά θα βαθμολογηθούν με 100βάθμια κλίμακα.

Η Ε.Μ.Ε. θα ενημερώσει για τα αποτελέσματα, και πιο συγκεκριμένα για το όνομα ή τα ονόματα σε περίπτωση ισοβαθμίας του μαθητή ή της μαθήτριας που είχε την καλύτερη επίδοση ανά τμήμα και τάξη, χωρίς να αναφέρει τη βαθμολογία κανενός μαθητή/τριας (τα ονόματα των βραβευομένων θα αναρτηθούν και στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ, κατά σχολείο, τάξη και τμήμα).

Η Ε.Μ.Ε. μέσω των Παραρτημάτων της, σε συνεργασία με τον/τη Διευθυντή/ντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και τον Διευθυντή/ντρια του κάθε σχολείου, θα οργανώσει εκδηλώσεις κατά τις οποίες θα απονείμει Βεβαίωση Διάκρισης στον/στη μαθητή/τρια ή στους/στις μαθητές/τριες με την καλύτερη επίδοση ανά τάξη και τμήμα.