Δευτέρα, 6 Μαΐου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Πρόσκληση του Δήμου Καβάλας

Πρόσκληση του Δήμου Καβάλας

Ο Δήμος Καβάλας και η Ενιαία Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δίνουν τη σκυτάλη στα παιδιά για το άναμμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου.

Στις 10 Δεκεμβρίου στις 18 00 μμ, ένα αγόρι και ένα κορίτσι, δύο μαθητές από κάθε Λύκειο της Καβάλας θα βρεθούν στην κεντρική πλατεία της πόλης μαζί μας κρατώντας ένα φαναράκι και ένα πορτοκαλί μπαλόνι, που συμβολίζουν το φως της ελπίδας και την απόρριψη κάθε μορφής κακοποίησης. Ένα ηχηρό μήνυμα υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων που φέτος είναι σημαντικό να ακουστεί πιο δυνατά από ποτέ!

Μια πράξη συμβολική, μία κίνηση ελπίδας, ένα μήνυμα υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και κατά της βίας. Η δράση θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με τα στελέχη του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών του Δήμου Καβάλας και τους Διευθυντές και τους μαθητές των Λυκείων της πόλης μας.