Δευτέρα, 6 Μαΐου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης

Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης

Το σχολείο μας και φέτος θα λάβει μέρος στον Σχολικό Μαραθώνιο Ανακύκλωσης 2021-2022, που προγραμματίζεται για τα δημοτικά σχολεία του Δήμου Καβάλας, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης.

Σε κάθε σχολείο που θα συμμετέχει στη σχολική δράση θα τοποθετηθούν ειδικοί κάδοι για τη χωριστή συλλογή υλικών. Τα ανακυκλώσιμα υλικά που μπορούν να συλλέγουν τα παιδιά από το σπίτι τους με τη βοήθεια των γονιών είναι:

• Χαρτί
  • Πλαστικό
  • Μπαταρίες

Οι γονείς θα μπορούν να ενισχύουν την προσπάθεια των παιδιών, καθ’ όλη τη διάρκεια της δράσης, προσκομίζοντας ανακυκλώσιμα υλικά που συλλέγουν στο σπίτι και δωρίζοντας πόντους στα σχολεία, μέσω της δημοτικής πλατφόρμας Followgreen.

Πέρσι το σχολείο μας κατέλαβε τη δεύτερη θέση ανάμεσα σε όλα τα σχολεία του Δήμου Καβάλας που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.