Πέμπτη, 2 Μαΐου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 οι μαθητές της Δ΄ τάξης θα συμμετάσχουν σε δίωρη εκπαιδευτική επίσκεψη και ξενάγηση στο Μουσείο Καπνού Καβάλας. Την ίδια μέρα οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης θα μεταβούν στην κεντρική πλατεία σε εκδήλωση προς τιμή των Τριών Ιεραρχών.

Οι επισκέψεις θα γίνουν 10.00 έως 12.00. Η εκπαιδευτική δραστηριότητα της Δ΄ τάξης εντάσσεται στα πλαίσια του μαθήματος Μελέτης Περιβάλλοντος και Τοπικής Ιστορίας.

Η επίσκεψη της Ε΄ και Στ΄ τάξης γίνεται στα πλαίσια εκδήλωσης, όπου θα κοπεί η Πρωτοχρονιάτικη πίτα για όλα τα σχολεία της Καβάλας. Την εκδήλωση διοργανώνει η Ιερά Μητρόπολη Φιλίππων Νεαπόλεως και Θάσου, ο Δήμος Καβάλας, το Μουσικό Σχολείο Καβάλας και ο Σύλλογος «Ρωμανός ο Μελωδός».