Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Άναμμα χριστουγεννιάτικου δέντρου

Άναμμα χριστουγεννιάτικου δέντρου

Κατόπιν πρόσκλησης του Δήμου Καβάλας για συμμετοχή μαθητών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας στις εκδηλώσεις για το άναμμα του Χριστουγεννιάτικου δέντρου, σας ενημερώνουμε ότι την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου στις 18:30, στην Πλατεία του Καπνεργάτη, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί, θα συγκεντρωθούμε για να  τραγουδήσουμε τα Μωραΐτικα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα: «Χριστούγεννα-Πρωτούγεννα πρώτη γιορτή του χρόνου», περπατώντας σε κεντρικούς δρόμους της πόλη και κρατώντας ένα φαναράκι, με τελικό προορισμό την κεντρική πλατεία της Καβάλας. Θα βρεθούμε λοιπόν όλοι από το σχολείο μας στις 18.15 στο Δημοτικό κήπο στις σημαίες, έτσι ώστε όλοι μαζί να πάμε στην πλατεία Καπνεργάτη.

Η συμμετοχή είναι εθελοντική και προαιρετική, θα θέλαμε όμως το σχολείο μας να έχει μία αντιπροσωπεία μαθητών στις εκδηλώσεις, θα θέλαμε το σχολείο μας να είναι "παρών" σε κάθε κάλεσμα. Η αρχική μας σκέψη ήταν να συμμετέχουμε μόνο με μαθητές και μαθήτριες των μεγάλων τάξεων, αλλά τελικά σκεφτήκαμε να δώσουμε σε όλους τους μαθητές μας τη χαρά της συμμετοχής στις εκδηλώσεις. Θα βρεθούμε λοιπόν όλοι στις 18.15 στο Δημοτικό κήπο στις σημαίες έτσι ώστε όλοι μαζί να πάμε στην πλατεία Καπνεργάτη. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, με ενημέρωσε ότι θα μας προμηθεύσει με 30 φαναράκια, αλλά καλό θα είναι αν έχετε να φέρετε και εσείς μήπως δεν μας φτάσουν.

Από τη διεύθυνση του σχολείου