Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024

Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Θεατρική παράσταση

Θεατρική παράσταση

Την Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019 προγραμματίζεται η μετάβαση όλων των μαθητών στο θέατρο "Αντιγόνη Βαλάκου" για την παρακολούθηση της παιδικής παράστασης του ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας "Τζιτζιμιτζιχοτζιριά".

Είσοδος και εισιτήριο λεωφορείου: 7 ευρώ (για τα παιδιά από το 25ο Δημ. Σχολείο)

Είσοδος: 5 ευρώ (για τα παιδιά από το 15ο Δημ. Σχολείο)

Οι μαθητές θα έρθουν κανονικά στο σχολείο στις 8:15 και θα αποχωρήσουν κανονικά από αυτό. Η μετακίνηση στο θέατρο θα γίνει εντός του σχολικού ωραρίου, από τις 10:30 έως τις 13:15.

Λίγα λόγια για το έργο:
Στην «Τζιτζιμιτζιχοτζιριά», η κοινωνία των μυρμηγκιών λειτουργεί ως μια μικρογραφία της ανθρώπινης κοινωνίας. Με ήρωα τον Σταύρο, το ευαίσθητο μυρμήγκι που, αντί να δουλεύει, ξεχνιέται αποθαυμάζοντας τις ομορφιές του κόσμου, το έργο κομίζει μηνύματα τρυφερά για τις αξίες της ζωής και τα καλά συναισθήματα, ενώ ταυτόχρονα υπαινίσσεται πως ό,τι ξενίζει δεν είναι απαραίτητα λάθος και πως η διαφορετικότητα εγκρύπτει κάποτε χαρίσματα εξαιρετικά.

Η Συγγραφέας: Η Στέλλα Μιχαηλίδου είναι σκηνοθέτης, ηθοποιός, χορογράφος και συγγραφέας παιδικών βιβλίων.